< zpět na všechny aktuality

Vyhlášena sbírka na pomoc BaH a Srbska zasaženými povodněmi!

18.05.2014

Člověk v tísni: Vyhlásili jsme povodňovou sbírku pro Bosnu a Hercegovinu i Srbsko a na pomoc uvolnili milion korun

Praha (17. května 2014) - Člověk v tísni otevřel sbírkové konto na pomoc lidem zasaženým povodněmi v Srbsku a Bosně a Hercegovině. Zároveň uvolnil jeden milion korun z humanitárního fondu Klubu přátel Člověka v tísni na okamžitou pomoc v obou zemích.

Rozsáhlé záplavy si podle ČTK v obou balkánských zemích vyžádaly nejméně 21 lidských životů a velká voda postihla na milion lidí. Meteorologové označují současné záplavy za nejhorší od začátku záznamů.

Pomoc je možné zasílat na povodňové konto 51945194 / 0300.

Jen v Srbsku bylo od rána evakuováno celkem 16 000 lidí a škody se odhadují na více než miliardu korun. Do Bělehradu dnes podle ČTK dorazila i jednotka českých hasičů. Srbsko zároveň požádalo o Evropskou komisi o humanitární pomoc.

"Od rána se na nás obracejí lidé ze Srbska a Bosny i Hercegoviny, kde Člověk v tísni působí už bezmála 20 let, s tím, že při obnově budou potřebovat naše zkušenosti z českých povodní," říká ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek.

Voda vyplavila například i město Maglaj ve střední části Bosny a Hercegoviny, kam za války v devadesátých letech směřovala masivní pomoc od Čechů. Vytopena byla například škola pro 1000 žáků, kterou tu Češi pomohli postavit.

"Prozatím komunikujeme s kolegy v Bosně a Hercegovině i Srbsku a zvažujeme vyslání technických a stavebních expertů nebo odborníků, kteří mají zkušenosti s rozdělováním pomoci jednotlivým domácnostem," vysvětluje Šimon Pánek.

"Doufáme, že Češi, kteří mají s povodněmi vlastní zkušenosti přispějí na pomoc obětem povodní i v Bosně a Hercegovině,"říká Šimon Pánek.

Člověk v tísni pomáhal při opakujících se povodních v České republice v letech 1997, 2002, 2006, 2009, 2010 a 2013. Díky darům poskytl poškozeným jednotlivců, firmám i institucím hlavně přímou materiální a finanční pomoc.

V 90. letech Člověk v tísni intenzivně pomáhal při humanitárních intervencích ve válkou postižených státech bývalé Jugoslávie a posléze při obnově těchto regionů. Proto také Srbsku dosud nabízí odbornou pomoc v oblastech, ve kterých má Česká republika kvalitní odborné zázemí. V Srbsku od počátku pomáhá v oblasti sociálních služeb, a to především s důrazem na poskytování služeb pro osoby s mentálním postižením.